Jak wygląda proces kiszenia ogórków?
Chrupiące, kwaśne i przywołujące wspomnienia z dzieciństwa – takie właśnie powinny być ogórki kiszone. Samodzielne kiszenie ogórków nie jest bardzo skomplikowane, ale należy precyzyjnie odmierzyć składniki, zadbać o właściwe słoiki, no i przypilnować odpowiedniej pasteryzacji. A zatem do dzieła!
Przepis na idealne ogórki kiszone
Do kiszenia należy wybierać ogórki od sprawdzonych producentów, którzy nie przesadzają z nawozami azotowymi. Warto rozpocząć proces kiszenia do 8 godzin od zerwania ogórków, choć często może to być trudne do wykonania. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kształt owoców – nie mogą być przerośnięte, powinny być za to wydłużone i mieć cienką skórkę. Przygotowanie ogórków polega na umyciu ich i ścisłym ułożeniu w dużych, czystych i suchych słoikach. Aby uzyskać wyjątkowy smak ogórków kiszonych, nie można zapomnieć o włożeniu do każdego litrowego słoika 2-3 ząbków obranego czosnku, kawałka obranego chrzanu, gałązki kopru i 2 liści z drzewa owocowego, najlepiej wiśni. Trzeba też wsypać po łyżce stołowej soli kamiennej.
Tak przygotowane słoiki należy następnie po kolei uzupełniać wrzącą zalewą i natychmiast zakręcać czystymi, suchymi zakrętkami. Używanie nowych wieczek gwarantuje, że ogórki nie zaczną się psuć i pleśnieć. Aby upewnić się, że ogórki zachowają swoją świeżość przez długi czas, należy dodatkowo poddać je procesowi pasteryzacji.
Korzyści z jedzenia ogórków kiszonych
Samodzielne kiszenie jest zajęciem czasochłonnym, dlatego oferujemy Państwu ogórki kiszone przygotowane przez nas według tradycyjnego przepisu. Zawierają one bowiem mnóstwo witamin z grupy B, witaminy A, C, E oraz K, sole mineralne, błonnik, białko, węglowodany, fitosterole i naturalne przeciwutleniacze. Regularne jedzenie kiszonek wzmacnia odporność i oczyszcza organizm.