Jak przebiega proces wyrobu kapusty kiszonej?
- Szczegóły
Kapusta kiszona to jedna z najchętniej wybieranych kiszonek. To świetny dodatek do zimowych potraw, ale idealnie sprawdza się również latem jako dodatek do ryb z grilla czy gotowanych pierogów. Kapusta bogata jest w wiele witamin, które wzmacniają organizm oraz odbudowują florę bakteryjną w organizmie. Tak przygotowaną kapustę należy umieścić w beczce kamionkowej lub drewnianej. W warunkach domowych można użyć ceramiczny garnek lub plastikowe wiaderko. Kapustę przed umieszczeniem w beczce trzeba doprawić solą, kminkiem i innymi przyprawami, a następnie układać warstwami, każdą z nich ugniatając. Czynność ta sprawi, że kapusta szybciej puści soki i będzie po prostu smaczna.
Jak robiona jest prawdziwa kapusta kiszona?
Prawdziwa kapusta kiszona jest jasna, elastyczna i lekko kwaśna. Jeśli jest przekwaszona to oznacza, że została sztuczne wzbogacona o kwasek cytrynowy. Kiszenie kapusty zajmuje kilka dni, a najlepiej smakuje kapusta kiszona w beczce. Podstawą tej zdrowej kiszonki jest dobrej jakości kapusta. Trzeba pamiętać, że kapusta kapuście nie jest równa, a na rynku dostępne jest jej kilka odmian. Do kiszenia najlepsza jest jednak kapusta odmiany Liberator i Novoton, ale też wszystkie późne odmiany, które charakteryzują się białą główką i zwartą strukturą. Kapustę przed kiszeniem należy dokładnie umyć, a następnie oczyścić z nadpsutych liści oraz wszelkich niedoskonałości. Kolejny krok to szatkowanie. Aby kapusta była równo poszatkowana stosuje się szatkownicę, która pozwoli zachować równą grubość kawałków.
Dlaczego warto jeść kapustę kiszoną?
Kapusta jest bogata w fitochemikalia, antyoksydanty oraz ważną dla zdrowia witaminę C, która chroni komórki przed uszkodzeniami. Zwalcza również szkodliwe toksyny co wzmacnia organizm i przyczynia się do zachowania zdrowia. Kapusta kiszona nie zawiera cholesterolu dzięki czemu nie przyczynia się do rozwoju chorób serca. Zawarty w niej błonnik pomaga oczyszczać naczynia krwionośne oraz daje uczucie sytości zapobiegając tym samym nadmiernemu przybieraniu na wadze. Ze względu na niskokaloryczność świetnie sprawdza się jako składnik diet odchudzających. Naturalnie kiszona kapusta jest też bogata w witaminy B12, witaminy E i naturalne przeciwutleniacze jak polifenole oraz karotenoidy. Dzięki swoim właściwościom przyspiesza przyswajanie żelaza korzystnie wpływając na procesy krwiotwórcze w organizmie. Regularne spożywanie kapusty kiszonej pomaga w budowie tkanki kostnej, wpływa na poprawę kondycji skóry, włosów, paznokci oraz pobudza wzrost komórek działając tym samym odmładzająco na organizm człowieka.