Jak kiszonki wpływają na zdrowie człowieka?
- Szczegóły
Kiszonki są nie tylko bardzo smaczne, ale też zdrowe. Wpływają na metabolizm i są naturalnym probiotykiem. Ich ogromną zaletą jest fakt, że możemy je jeść praktycznie przez cały rok bez obawy o utratę ich wartości odżywczych oraz witamin. Jeśli nie mamy czasu na przyrządzenie własnych kiszonek można skorzystać z szerokiej oferty różnych kiszonek dostępnych w sklepach.
Jakie warzywa można kisić?
Kiszenie warzyw to jeden z najstarszych i jednocześnie najbardziej popularny sposób konserwowania żywności. Kiszona żywność jest pełna witamin, wartościowych minerałów, ale też można z niej przygotować wiele pysznych dań kuchni polskiej i międzynarodowej. Kapusta, ogórki, papryka, czosnek, pomidory czy buraki. Te wszystkie warzywa idealnie nadają się do kiszenia. Jednak kisić można prawie wszystko i tylko wyobraźnia oraz nasze kubki smakowe mogą być dla nas ograniczeniem. Świetnie smakuje kiszona fasolka szparagowa, szparagi, ale też cytryny, które są składnikiem egzotycznych marokańskich dań.
Dlaczego warto jeść kiszonki?
W trakcie procesu kiszenia dochodzi do przemiany cukrów prostych w kwas mlekowy. Obniżenie zawartości cukru sprawia, że kiszonki staja się niskokaloryczne. Kwas mlekowy z kolei pobudza proces trawienia i wchłaniania produktów przemiany materii. Wpływa też na pracę jelit przez regulację flory bakteryjnej. Wprowadzenie kiszonek do diety polecane jest osobom, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów i są świetnym składnikiem diety odchudzającej. Kiszonki ponadto wzmacniają system odpornościowy organizmu i chronią przed chorobami. To naturalny probiotyk. Kiszonki są bogatym źródłem witaminy C, magnezu, potasu oraz wapnia, a także błonnika pokarmowego. Zjedzenie już kilku ogórków kiszonych lub kapusty sprawia, że przestajemy odczuwać głód. Dlatego kiszonki świetnie nadają się jako przekąski, które są świetnym uzupełnieniem codziennego menu. Kiszonki wspomagają również rekonwalescencję po kuracji antybiotykowej, ponieważ przyspieszają odbudowę zniszczonej antybiotykami flory bakteryjnej. Kiszone warzywa są źródłem przeciwutleniaczy walczących z wolnymi rodnikami i co ciekawe opóźniają procesy starzenia. Korzystnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie przywracając im utracony blask.